Moja lista blogów

poniedziałek, września 26, 2016

Nationale burendag

              Drugi raz zaczynam relację. Poprzednia wersja znikła mi w czeluściach internetu . Zapisało się tylko "I".
 
     Relacja z Dnia Sąsiada będzie więc być może mniej  spontaniczna. Chyba.

Bo jednak ta sobota była dła mnie  udana.
 
  Specjalnie żylki udzielającej się społecznicy nie miałam. Wszelkim inicjatywom , czy w Polsce czy tutaj raczej przyglądałam się z boku. W tym nowym roku szkolnym jakby diabeł we mnie  wstąpił.
  Też muszę powiedzieć, że "Maksimina" ( zmieniła nazwę z Moeder Maximina na tylko Maximina,żeby nie było sugestii,że to tylko dla matek - to jest dla wszystkich kobiet) i jej działaczki ciągle mnie też gdzieś ciągną  a ja jakoś nie umiem powiedzieć nie - bo po części frajdę mi to sprawia ,pomimo zmęczenia i nieraz różnych śmiesznych odczuć..

 I nastąpił ten Dzien  Sąsiada . "Maximina " przecież musiała brać w tym udział.  W dzielnicy Donderberg na ulicy Mozartstrasse były rozłożone kramy i każda organizacja oraz prywatni ludzie  wystawiali swoje kramy,  Było słonecznie, zapachy z różnych dobroci roznosiły się  po okolicy, muzyka  od popu po hinduskie zawodzenie , rock,rap i co jeszcze .Każdy kram coś tam grał. Słońce i pełno uśmiechniętych,radosnych ludzi ,więcej oglądających niż kupujących ale atmosfera bazaru i festu przednia. Uwielbiam takie klimaty a koleżanka Regina,która mówi ,że handel bazarowy to jej hobby była w swoim żywiole .
  Ja co prawda mniej do handlu się nadaje ale tę atmosferę jakiejś takiej wspólnoty  chłonęłam całą sobą .Naprawdę - bawiłam się przednie. Miałąm być tam tylko dwie godziny a jakoś przedłużylo się do czterech. Bo bylo fajnie. Przy okazji porobiłam trochę zdjęć - sąsiadów kramowych też. :)) To wszystko będzie poniżej

    Syta wrażen  wróciłam do domu a tu w holu na dole  były przygotowania do obchodów dnia sąsiada w naszym bloku.  Przeze mnie. Bo kiedyś spotkawszy opiekunów domu zapytałam czy się tu nic nie robi z okazji tego dnia. Tak ni z gruszki ni z pietruszki zostałam zawiadomiona ,że a owszem,
  potrzebne są szklanki,łyżeczki itp ,każdy z uczestników przyniesie jakies hapje i będzie impreza. Upiekłam ciasto śliwkowe (ja nie piekę ,to był mój debiut w temacie), już w domu głowiłąm się jak to podzielić na 25 osób ,bo  tyle się ponoć zapisało na imprezę.
    Przy okazji nagle dowiedziałam się, że  w moim bloku mieszka 12 nacji!. A ja myślałam ,że jestem jedną z nielicznych  obcokrajówek..
  W kwestii wyjaśnienia - mój blok do ubiegłego roku był przeznaczony dla osób 50+. W ubiegłym roku zmieniono zasady .Zamieszkało sporo młodych osób i mamy nawet przychówek!
 Impreza  integracyjna rowijała się powoli ale jednak.  W sumie podobno było 35 osób . Około dziesiątej urwałam sie i pobiegłam na grilla do znajomych Polaków. Wracając  do domu myślałam ,że jest dawno po imprezie a tu wpadłam w apogeum.
    Wszyscy bawili się swietnie gadali i starsze panie z młodymi ludżmi sobie świetnie radziły. Impreza byłą udana, Była mużyka z radia i kolektywne zapoznnie się z nowymi mieszkańcami.
 Pani opiekunka naszego bloku  na drugi dzień powiedziała coś takiego - było to potrzebne ,ludzie przyszli ,nawet ci ,co zarzekali się ,że nie mają czasu . Z mojego ciasta zostało senne marzenie, sama załapałam się na maciupci kawałek jak próbowałam ,czy mogę je podać...
   
  Tak to wyglądało na Donderbergu
organizatorka naszego kramu

Regina w swoim żywiole

Nasze reklamówki


Sąsiedzi kramowi
Oni niby też te szaszłyki a może wit? W każdym bądz razie fajni byli 
Mlodzi Syryjczycy - rodzice dzidziusia obok
A tak u mnie w bloku

Pierwszy dzidziuś w naszym bloku na rękach naszego dobrego ducha domu
moja najbliższa sąsiadka i Brazylijka
Samotni panowie z czwartego piętra
Przyjęcie trwa
Bufet otwarty

Pierwszy gość, zawsze uśmiechnięty kolorowy pan Wszystkie zdjęcia zamieściłam za zgodą zainteresowanych.  Są one tylko moją własnością.

17 komentarzy:

 1. Klik dobry:)
  Reniu, a co to jest hapje?
  Nie zrozumiałam także wątku "...niby te szaszłyki a może wit".

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, wydaje mi się, że czasem się zapominam..
  Hapje - drobne przekąseczki,ciasteczka,cukierki ,różne małe co nieco do buzi
  Wit - marihuana albo inne środki .. Sama przyznasz,że panowie nie wyglądają na tych najbardziej grzecznych pod słońcem:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Wprost cudownie! Och, jak miło, że ludziom się chce ze sobą zapoznać. Moim zdaniem rewelacja godna skopiowania. Ale w PL by nie przeszło.

  OdpowiedzUsuń
 4. No nie wiem, czy by nie przeszło. Może jednak? Na pewno by nie przeszło - zabawa bez piwa i nnych tam... Tak jak u mnie w bloku i na tym jarmarku też...

  OdpowiedzUsuń
 5. W Krakowie organizowane jest "Święto ulicy Kanonicznej" - tyle, że w ścisłym centrum coraz mniej ludzi mieszka...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wydaje mi się,że tak jak sugeruje Bet - w Polsce by to nie przeszło.
  Pamiętam z przeszłości jak na nowym osiedlu ludzie się zbierali na podwórkach ,robili grilla ,czy tam ziemniaki zapiekanee czy coś tam .Na takim nowym osiedlu przecież też sie ludzie nie znają a jednak - przynajmniej kiedyś potrafili takie rzeczy robić. Nie sądzę,żeby teraz się nie dało. CHyba, że się myle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolę wierzyć, że to ja się mylę, może zbyt surowo oceniam rodaków

   Usuń
 7. Pomysł doskonały i jestem pewna, że zaowocuje w przyszłości w najbardziej niespodziewanym momencie.
  Fajnie że dałaś zdjęcia i poznałam Twoich sąsiadów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak widzisz - całkiem niegrożni:) Muszę powiedzieć ,że przez te 6 lat jak tu mieszkam czzuję się zżyta z tymi ludżmi..I jak na razie - czuję się tu dobrze..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i tak trzymać, jak mawiają kapitanowie ;-)

   Usuń
 9. Faaajneee

  I zapewne mi się wpis zdubluje bo wysyłam z telefonu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Faaajneee

  I zapewne mi się wpis zdubluje bo wysyłam z telefonu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam cię dobrze, ale poczytałam parę wpisów i nie wygląda mi na to, że nie masz żyłki społecznicy. Ewidentnie ludzie są dla ciebie ważni. Podoba mi się to

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam cię dobrze, ale poczytałam parę wpisów i nie wygląda mi na to, że nie masz żyłki społecznicy. Ewidentnie ludzie są dla ciebie ważni. Podoba mi się to

  OdpowiedzUsuń