Moja lista blogów

sobota, października 15, 2016

Dyskusja w "Maximinie"

 
W Maximinie dzisiaj był poruszony i dyskusja była bardzo burzliwa. Albowiem ile nacji tyle zdań. A chodzi o nowe zarządzenie w Holandii, które mówi ,że każdy przybysz, który zamierza się osiedlić w Holandii jest zobligowany podpisać deklarację, że respektuje prawo holenderskie i się do niego stosuje.
Tyle mówi  owa deklaracja. Oczywiście chodzi o azylantów, ludzi przybywających  z innych kręgów kulturowych. Głównie.
No i rozpętałą się dyskusja dość gorąca.
  1. punkt - prawo do życia homoseksulaistów i lesbijek oraz wszelkich innych...
  2. równe prawa kobiet i mężczyzn.
  3. respektowanie innych religii poza rodzimą.
  4. ludzie, którzy dostają jakiekolwiek zasiłki - wskazane jest by pracowałi jako vrijvilllige (po polsku - w czynie społecznym).Tak nawiasem mówiąc wrijvillige werk jest tu bardzo rozpowszechniony.
 5.obowiązek zgłębiania języka nederlandzkiego.

     Powiedzmy  sobie szczerze, że Europa  troszkę zbyt póżno wprowadza tego typu uregulowania.
Lepiej póżno niż wcale tak sobie myśłę.
   W tej grupie dyskutantek były różne religie - była buddyjka,wyznawczyni Shiwe, były islamki i chrześcijanki no i ja jedna ateistka.
I nie o religii jako takiej była dyskusja ale o obyczajach. i równych prawach kobiet .To były najgorętsze spory. Wiadomo jacy są mężczyżni na całym świecie ale w kręgu Islamu panie  z gołymi włosami i patrzące w twarz rozmówcy to dla ich mężczyzn to są zwykłe qrwy. Ich rolą - rolą matek tych synów ,żon jest im uzmysłowić ,że tu w Europie w komunikacji jest ważna mowa ciała i niepatrzenie w oczy rożmówcy  znaczy to ,że coś kręcisz i jesteś niewiarygodna/y.
     Że nie ze strony kobiety znaczy nie obojętnie jak ona jest ubrana, czy ma dekolt do kolan, czy chustkę na głowie.
     Zrobił się taki jazgot w małym przegrzanym pomieszczeniu, że musiałam wyjść. Coś nie miałam cierpliwości słuchać. Bo - wszystkie - ja też mamy zła wymowę, po kolei każda sobie tłumaczyla na swoje narzecze co ta inna powiedziałą  - jeden wielki galimatias...
    To nie dotyczy tylko emigrantów z tzw. innych kręgów kulturowych. Bo , powiedzmy sobie szczerze - Polska sie tu jawi od roku jako samotna  wyspa w kręgu kultury chrześcijańskiej . Choćby w Hiszpanii - homoseksualiści mogą brać śluby a o ile mi wiadomo to kraj katolicki jest itd,itp. Plus do tego nacjonalizm i och ,długo by wymieniać....Już nie mówiąc o naszych wspaniałych młodych ,którzy uczą Holendrów jak się obchodzić z "ciapatymi" nie patrząc na prawo holenderkie..
 
    Na bazie tej rozmowy zacżęłam sie poważnie zastanawiać - w świetle ostatnich wydarzeń w Polsce czy my aby na pewno należymy do tego samego kręgu kulturowego co reszta Europy?
 
   Nie doczekałam końca rozmowy.  Grypa czy co to mnie trzyma i nie chce opuścić dała znać.
   Musiałam opuścić  tę dyskusję a na po południu ,gdzie miało byc też szalenie ciekawe  spotkanie już nie poszłam . Chyba siadł mi mój system nerwowy albo co...Bo miało być o opiece nad ludżmi starymi itp .Tzw. "Mantelzorg"
   
To nie tylko chodzi o ludzi starych ale inwalidów, różne sytuacje życiowe  ,w których potrzebna jest opieka  ludzi z zewnątrz lub dalekiej rodziny...
     Temat interesujący ale już nie mogłam w tym uczestniczyć.


13 komentarzy:

 1. Deklaracja jest bardzo dobra i każdy przybysz powinien ją zaakceptować lub... Wyjechać w inną stronę świata. Deklaracja nie zmusza do bycia lesbijką,zmiany religii czy poglądów. Deklaracja obliguje do respektowania przekonań, prawa i języka gospodarzy. Oczywista oczywistość.
  Praca społeczna jako wyraz wdzięczności za zasiłki też jak najbardziej wskazana. Bo niby dlaczego czerpać bezczelnie zasiłek z zasobów pracy gospodarzy? Nie godzi się.
  Chyba się nadaję na azylantkę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj nadajesz się. W każdym bądż razie mam poczucie, że Ty akurat wszędzie byś się znalazła ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Klik dobry:)
  Podpiszę wszystkie wymagane deklaracje i będę grzeczna, tylko zabierz mnie Reniu z Polski, bo tu już nie da się żyć normalnie, a zapowiada się coraz gorzej. Nastał kult mesjanistyczno- martyrologiczny, który z dnia na dzień się poglębia, a ja chcę zyć w radości a nie w udręczeniu.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JA TEŻ CHCĘ!!!

   I mieć hortensje w ogrodzie, co to nie przemarzają zimą!

   Usuń
  2. No, dziewczyny! Miezkam dwie ulice od Reni i mam wolną kalimatę, (nabyłam by "ćwiczyć" brzuszek ale nudzi się w kontku- kalimata nie brzuszek).
   Mogę też adoptować hortensję. Na moim dachu nie przemarznie :-)

   Usuń
  3. Mata do ćwiczeń? Łeeeeeee, toż nawet więźniowie dostają łóżko z materacem. ;) :)

   Usuń
  4. alEllu - ja mam pokó gościnny z wersalką.Tylko palę...podczas Twojej wizyty mogę ewentualnie na balkonie palić..

   Usuń
 4. U nas nic nie podpisują w prost przeciwnie - "prawie żądają" by dostosowac sie do nich (azylantow)... i w sumie szkoda ze nie podpisuja, ze nie rząda sie od nich pewnych "obowiazkow spolecznych" ze nie mowi sie ze my tu zyjemy tak a nie innaczej i jak chce sie korzystac z "dóbr" tego kraju to nalezy w pewnej mierze zaakceptowac te prawa i obowiazki ktore tutaj sa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie słyszałam troszkę o szwedzkich problemach. W Holandii teź dopiero od niedawna jest głośna dyskusja na ten temat. Tyle,że Holandia ma doświadczenia z byłymi koloniach....I troszkę bardziej trzyma to towarzystwo w ryzach..Teź są niestety problemy...

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie słyszałam troszkę o szwedzkich problemach. W Holandii teź dopiero od niedawna jest głośna dyskusja na ten temat. Tyle,że Holandia ma doświadczenia z byłymi koloniach....I troszkę bardziej trzyma to towarzystwo w ryzach..Teź są niestety problemy...

  OdpowiedzUsuń
 7. O rany... Moje marzenie! Takie uregulowanie prawne!
  Tylko, że ja bym najchętniej rozszerzyła to na każdego obywatela kończącego 18 lat - nie tylko emigrantów!

  No nienormalna jestem. I na dodatek nie zamierzam z tym niczego robić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Inwalidą nie jesteś, ale młódką też (niestety) już nie. Miałaś prawo odpuścić nawet gdyby grypa Cię nie zmogła. Wracaj jak najszybciej do zdrowia, bo jeżeli tam u was ta praca społeczna jest tak dobrze widziana, a przez Ciebie lubiana, to pożytek dla wszystkich od rana. Buziaki.

  OdpowiedzUsuń